Informacje!


! UWAGA !Przychodnia 4 ŁAPY prowadzi czipowanie zwierząt oraz posiada uprawnienia wydawania paszportów


Paszporty i identyfikacja.

Od 1 października 2004 roku obowiązują nowe przepisy Unii Europejskiej, które ułatwiają podróże z czworonogiem na terenie krajów Unii (z wyjątkiem Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji, które nie zmieniły swoich procedur). Paszport służy do jednoznacznej identyfikacji zwierzęcia, dlatego konieczne jest dodatkowe oznaczenie pupila przy pomocy tatuażu lub mikroczipa. Informacje jakie zawarte są w paszporcie:
-dane o właścicielu;
-opis zwierzęcia,
-oznaczenia zwierzęcia (informacje o tatuażu i / lub mikroczipie;
-informacje o szczepieniach przeciwko wściekliźnie (data szczepienia: minimum 30 dni przed wyjazdem i nie później jak 12 miesięcy w chwili przekraczania granicy).


Znakowanie mikroczipem

Maleńki mickroczip, wielkości ziarnka ryżu jest bezboleśnie aplikowany podskórnie w okolicy karku. Implantacja mikroczipu odbywa się przy pomocy igły nieco grubszej niż normalna igła do iniekcji.


Każdy mikroczip posiada swój unikatowy numer odczytywany przy pomocy specjalnego czytnika (skanera). Pod tym numerem, w internetowej bazie danych zapisane są dane osobowe właściciela zwierzęcia - imię, nazwisko, pełen adres z numerem telefonu oraz podstawowe dane dotyczące zwierzęcia. Kiedy pies czy kot trafi do schroniska, za pomocą czytnika  odczytywany jest jego numer. Numer odszukiwany jest w bazie danych. Dzięki mikroczipowi w bardzo prosty sposób następuje identyfikacja zwierzęcia i jego właściciela.


Przygotowanie pacjenta do zabiegu i opieka pooperacyjna:


Stan zdrowia Państwa ulubieńca często wymaga przeprowadzenia przez lekarza weterynarii badania, zabiegu kosmetycznego lub chirurgicznego w sedacji lub znieczuleniu ogólnym.
Obecna fachowa wiedza i nowoczesne metody leczenia, w połączeniu z coraz bardziej dostępnym specjalistycznym sprzętem, pozwalają na zmniejszenie do minimum ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym i zabiegiem operacyjnym.
Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku istnieje pewne ryzyko - podobnie jak w medycynie ludzkiej - związane z przeprowadzeniem nawet rutynowego zabiegu. Dlatego też ważne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do zabiegu przebiegającego w znieczuleniu ogólnym, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia komplikacji.
Pełny żołądek stanowi dodatkowe obciążenie układu krążenia, może opóźniać efekty działania znieczulenia, a ponadto nasila wymioty, będące skutkiem ubocznym przy stosowaniu środków używanych do premedykacji. Może wtedy dojść do zaaspirowania zwróconej treści pokarmowej do płuc, co jest przyczyną ciężkich komplikacji. Zalegająca treść pokarmowa podczas znieczulenia przez wiele godzin po zabiegu operacyjnym może znajdować się w atonicznych jelitach i powodować wiele problemów.

Dlatego też zaleca się:
  • przez min 12 h przed zabiegiem nie podawać zwierzęciu żadnego pokarmu ale zapewnić dostęp do świeżej wody.
  • W przypadku zwierząt poruszających się swobodnie (np. koty) należy przetrzymać je w zamkniętym pomieszczeniu i w razie potrzeby wyprowadzać na smyczy.
Wybudzanie ze znieczulenia
Po przeprowadzonym zabiegu jeszcze przez kilka do kilkunastu godzin funkcjonowanie organizmu zwierzęcia jest upośledzone.
W okresie wybudzania się, zwierzęta wykazują nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne np. hałas, dotyk, zbyt jaskrawe światło. Również temperatura ciała ulega obniżeniu. Z tych powodów bardzo ważne jest zapewnienie zwierzęciu spokoju, umieszczenie go w ciepłym, zacienionym miejscu i okrycie kocem.
Podczas wybudzania najpierw powraca świadomość, a dopiero później zwierzę zaczyna kontrolować swoje ruchy. Dlatego też zwierzęciu należy przygotować legowisko na podłodze, ponieważ niekontrolowane próby podnoszenia się np. z fotela mogą doprowadzić do urazów.
Wywołany zabiegiem stres powoduje, że . przy wybudzaniu pacjent może skomleć i popiskiwać. Nie jest to jednak spowodowane bólem, gdyż po zabiegu zwierzę otrzymuje leki przeciwbólowe. W okresie wybudzania zwierzęciu należy zapewnić opiekę.

Żywienie i ruch pacjenta
Po zabiegu należy stopniowo wprowadzać do żywienia płyny, a po kilkunastu godzinach pokarmy półpłynne i wreszcie stałe.
Trwające jeszcze w tym czasie działanie środków znieczulających może powodować wymioty lub prowadzić do zaburzenia odruchu połykania co może być przyczyną zachłystu. Zastosowana głodówka nie ma niekorzystnego skutku dla pacjenta.
Po zabiegach na jamie brzusznej wskazane jest podawanie małych porcji łatwostrawnego pokarmu.
Przy poważniejszych zabiegach okres rekonwalescencji może trwać 2 tyg., a nawet dłużej. W tym czasie zwierze powinno być pod szczególnym nadzorem. Bardzo ważne jest unikanie jakichkolwiek gwałtownych ruchów lub wysiłku mogącego doprowadzić do urazów rany pooperacyjnej. U zwierząt starających się zerwać opatrunek lub szwy należy zastosować różne zabezpieczenia jak np. kołnierz lub fartuch pooperacyjny.
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące znieczulenia ogólnego i przeprowadzanych zabiegów operacyjnych (planowych lub nagłych) prosimy pytać.